V které zemi je nejlepší žít a které se raději vyhnout?

Nejlepší život pro občany poskytuje Norsko. Potvrzují to výsledky indexu společenského rozvoje, který ročně sestavuje organizace Social Online Progress Imperative ve spolupráci se společností Deloitte.

Ruce a peníze

Index společenského rozvoje si klade za cíl hodnotit nejen ekonomické ukazatele země, jako to dělá hrubý domácí produkt, ale zaměřuje se na skutečnou kvalitu života občanů v dané zemi. Prosperující ekonomika země totiž nezaručuje spokojenost občanů. Index hodnotí oblasti dostupnosti a kvality zdravotní péče, dosažitelnost důstojného bydlení, úroveň a přístup ke vzdělání, svobodu a práva občanů, kvalitu životního prostředí nebo dostupnost a kvalitu pitné vody.

 

Prvních pět nejlépe hodnocených zemí jsou po Norsku Dánsko, Švýcarsko, Finsko a Švédsko. Na opačném konci žebříčku se nachází Čad, Středoafrická republika, a Jižní Súdán. Jižní Súdán byl ohodnocen jako nejhorší země k žití ze 149 měřených zemí světa. Jde tedy o 98% světové populace, kterou index pokryl.

Pražský hrad

Česká republika se pro rok 2019 umístila na 24. místě. Předběhla sice USA, ale oproti roku 2016 si o dvě místa pohoršila. V roce 2016 se Česká republika držela na 22. místě. Nicméně v porovnání s hodnotami HDP se Česko umístilo lépe v rámci indexu společenského rozvoje. V mnoha oblastech patříme dokonce k těm nejlepším státům na světě. Jedná se o přístup k elektřině, gramotnost nebo výživu.

 

V rámci srovnání celého světa ukazují výsledky, že 89 % populace má přístup k elektrické energii, 73 % populace má přístup k hygienickým zařízením a 63 % populace se může napít nezávadné vody z vodovodu. Celá polovina populace využívá internet a zhruba 10% populace se jeví jako podvyživená.

 

Výsledky indexu ukazují, že svět , co se týká životní úrovně lidí. Největší posun je patrný v oblasti v přístupu k informacím, vzdělání, pitné vody a bydlení.