Nejlepší způsob, jak se neocitnout v dluzích je samozřejmě nepůjčovat si. S půjčkami je to trochu jako s pitím alkoholika. S první půjčkou člověk otálí. Ta jedna jediná přitom není ve své podstatě nebezpečná a zároveň je vražedná v tom, že odstraní zábrany. Najednou má dlužník místo jedné pohledávky pohledávek třeba i deset a více. Je to neuvěřitelné, ale tak to chodí. Když už jsou dluhy, na moralizování skutečně není čas. Je třeba situaci začít co nejdřív řešit. Protože se Vám velmi pravděpodobně může stát, že se ocitnete v situaci, kdy nebudete schopni platit ani procenta z prodlení. Jaká je cesta z pekla zvaného dluhy? Těch cest není rozhodně mnoho a ani jedna není příjemná.
Řešení může být insolvence
Mnozí lidé situaci řeší insolvencí. Pět let život na životním minimu a povinnost splatit alespoň 30% všech pohledávek. Vypadá to jako pohoda, ale je třeba si uvědomit několik věcí.
- Kromě pohledávek budete každý měsíc platit insolvenčnímu správci odměnu 1089,- Kč za to, že přepošle peníze věřitelům.
- Insolvence je dobrá pro lidi spíše s nižšími příjmy, kteří zároveň dosáhnout alespoň na nějaké sociální přídavky jako třeba příspěvek na bydlení nebo na děti, protože částka, kterou Vám insolvenční správce nechá ve skutečnosti ani životnímu minimu neodpovídá.
- Insolvence je dobrá pro ty, kteří mají zaměstnavatele, který si může dovolit riskovat malou černotu, že Vám oficiálně sníží plat a část platu Vám bude dávat „na ruku.“
Když je insolvence nepřijatelná
Pro mnohé je insolvence nepřijatelná. Co dělat? Nejlepší by bylo, kdybyste všechny své pohledávky zkonsolidovali. Jenomže žádná banka Vám už dost možná nepůjčí.
Jedním ze způsobů, jak vyřešit dluhy je hypotéka. Hypotéka je na nízký úrok a dlouhou dobu, je to rozhodně jeden ze způsobů, jak lze umořit pohledávky.
Můžete si o tom něco málo přečíst:
V současné době najdete na trhu kromě bankovních hypoték i hypotéky nebankovní.