V dnešní době tráví mnoho lidí spoustu času u počítače či mobilního telefonu. A není divu, koneckonců je používáme jak k práci, tak i k zábavě. Navíc s tím, jak se jeho možnosti stále rozšiřují, je pravděpodobné, že se tento trend bude stále stupňovat.
Není však pochyb o tom, že neustálé koukání do monitoru má negativní vliv na náš zrak. Jistě, začaly se vyrábět monitory s filtry, které mají poškození očí při dlouhodobém používání zmírnit, avšak ani ony nejsou stoprocentní.
Na trh proto přišly i jiné produkty, které mají pomoci nám náš zrak ochránit a zlepšit i naši celkovou pohodu. Jedním z nich jsou i brýle proti modrému světlu. Jejich skla jsou vyrobena tak, aby propouštěla jen minimální množství modrého světla.
Samozřejmě se můžeme ptát, jaký je k tomu důvod. Proč zrovna modré světlo? Odpověď zní, že má větší vliv na naši pohodu, než se na první pohled může zdát. A monitory vyzařují poměrně velké množství záření právě v této vlnové délce.
Jedná se o fakt, že se tak narušuje produkce melatoninu, tedy hormonu spánku. My lidé jsme spolu s ostatními denními tvory naprogramováni tak, aby se právě během denní doby produkce spánkového hormonu snížila. A k tomu nám nepomáhá jen světlo, nýbrž i modrá barva. Má to smysl, proč se tento mechanismus pojí právě s touto barvou – nebe je koneckonců modré!
Ovšem, jak již bylo řečeno, stejnou vlnovou délku vyzařují i monitory počítačů, tabletů či mobilních telefonů. Náš mozek si tak myslí, že je neustále den, a neprodukuje dostatek spánkového hormonu. To je koneckonců důvod, proč jsou například náruživí hráči schopni prosedět u počítače téměř celou noc, i když ráno brzy vstávali.
Problémy však nepřináší jen těmto hráčům. I lidé, kteří například pracují delší dobu večer s počítačem, mají problémy s usínáním, neboť jejich tělo se ještě nepřepnulo to „nočního“ módu a nezačalo vyrábět spánkový hormon. A právě tento problém mají tyto brýle vyřešit. Zda budou úspěšné se teprve uvidí.