Kdysi se říkalo, že jedním z životních cílů každého muže je „postavit dům, zasadit strom a zplodit syna“. Dnes to již samozřejmě neplatí. A co se týče té první části, pak se místo „postavit“ více hodí „koupit“.
Jen málokdo si totiž staví vlastní dům. Je to především proto, že náklady na stavbu, jak časové tak finanční, jsou velké. Nastěhovat se do již hotového je mnohem pohodlnější a především rychlejší.
To, že je to levnější, však neznamená levné. Je totiž fakt, že ceny nemovitostí, ať už se jedná o pozemky, domy či byty, je poměrně vysoká. Běžný člověk prakticky nemá šanci dát takovou částku ihned dohromady – obvykle je třeba šetřit zhruba deset let. A není třeba říkat, že za tu dobu už bude naše vysněná nemovitost prodaná.
Naštěstí existuje řešení ve formě hypotéky, tedy účelové půjčky, určené na koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. A je fakt, že do rekonstrukce se zde počítá i stavba domu na koupeném pozemku.
Hypotéky jsou poskytovány bankami i nebankovními společnostmi. Avšak zatímco na ty první obvykle pohlížíme jako na solidní, na ty druhé se díváme s podezřením. Máme totiž vsugerováno, že nebankovní hypotéka nebankovnihypoteky.net je riziková. Proč?
Je to jednoduše důsledek všech zpráv, které slyšíme v televizi, jak společnost, která poskytla půjčku, připravila dlužníka, který nebyl schopen splácet, v exekuci prakticky o všechen majetek. A to v nás vyvolává pocit, že veškeré nebankovní společnosti, specializující se na poskytování nejrůznějších druhů půjček, takto jednají.
Důvod je ten, že tyto zprávy nejsou vyváženy ukázáním toho, že jsou i takové firmy, které se drží pravidel a skutečně nedávají půjčku, ať už jakoukoliv, klientovi, o kterém vidí, že pravděpodobně nebude schopen splácet.
V zásadě ale záleží na nás. To my si musíme ještě před podáním žádosti uvědomit, zda skutečně máme dostatečný příjem na to, abychom mohli bez problému splácet i v případě mimořádných výdajů. Pak se totiž nebudeme muset bát.